„Само живеенето не стига – човек трябва да има слънце, свобода и малко цветя“
Ханс Кристиян Андерсен
Всички видове ведрици в България са защитени!
Многогодишни тревисти растения с едри цветове, които са разположени на върха на стъблото единично, по-рядко по повече заедно. Видовете от рода приличат на представителите на род Лале (Tulipa), от които се отличават по наведения надолу цвят, за разлика от лалетата, при които цветът е изправен.
Едно цвете, една ведрица – рядка и далечна. Вали ме дъжд, започва град, пак дъжд и нея я няма:( Тръгвам си мокра и тъжна… и тогава я съзирам – толкова прекрасна и невидима, елегантна и смирена. Не съм вярвала,че нещо може да ме кара да се чувствам по този начин…
Стрибърнова ведрица /Fritillaria stribrnyi/Природозащитен статут. Критично застрашен
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Fristrib.html
и най-красивата за мен!!!
За нея ходих два пъти до Славянка, постоянството е ценно качество 🙂 Тръгване рано сутринта от София, стигаш до изходна точка и просто вървиш нагоре, без пътека… Някъде там е, но дали този път ще ми се представи? Качваме около 800 м. денивелация за около 1,5 ч….няма време. Изтощени и леко разколебани я виждаме. Тя е малка, нежна и същевременно толкова прекрасна. Сърцето бие, бие и лудува. Да я снимам ли или да й се любувам?
Дряновска /Дреновска/ ведрица /Fritillaria drenovskii/ Природозащитен статут. Критично застрашен. В чест на Александър Дреновски е наречена, известен естествоизпитател.
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Fridreno.html
И двете имат по-тесни цветове (тяснозвънчевиден околоцветник), като първият вид е с най-горните 3 листа в прешлен, а при втория всички листа са последователни. Тези видове са много редки.
Първата за мен ведрица и една от най-редките. Отново няколко опита за снимки. Бях влюбена в нея, докато не открих всички останали 🙂
Шахматовидна ведрица /Fritillaria meleagroides/ Природозащитен статут. Критично застрашен. (с шахматни петна на цветовете и тесни линейни листа; отново рядък вид)
http://e-ecodb.bas.bg/rdb/bg/vol1/Frimelea.html
Април е и прогнозата за време е леко казано „интересна“. Единственото място, където няма да вали е Варна, но ни е малко далеч 😉 Навивам групата за Струмска долина, там е друг свят и времето винаги е хубаво. Бях взела и чадър, ако се наложи, поне да може да се снима. Всички се съгласяват с неохота и планове за лежане цял ден – да, ама не! Отново минахме покрай капките и съдбата ни се усмихна. Всичко планувано се случи и нова ведрица в сърцата и апарата.
Гусихиева ведрица /Fritillaria gussichiae/
Два от видовете имат най-горните три листа събрани заедно в прешлен:
Fritillaria orientalis /в някой публикации – F. montana / Източната ведрица е с тъмночервени цветове с шахматни петна,
а Черноморската ведрица, наричана още Понтийска ведрица /Fritillaria pontica/е без шахматни петна, с широка жълто-зелена ивица.
Специални благодарности на всички замесените в моите флористични разходки 🙂
Полезни групи във ФБ
https://www.facebook.com/groups/118552245143787/
https://www.facebook.com/groups/413379269107831/
До радост!
5е
Из местностите под Гигинския монастир , Църногорско, съм взимала почва за част от градинката се. След две години пораснаха и шахматовидната и, възможно, гусихиевата
В моята градина