Къде? Тополовград! Кога? Разбира се през месец май. За тези, които не знаят къде е, намира се в Югоизточна България, Сакар планина. За двадесет и трети път в средата на месеца ще се проведе Международен фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира „Велко Кънев“. Помня като дете как с нетърпение чаках театрите, след тях баловете, всичко ни радваше. Който искаше може да се запише на народни танци и да обикаля света. Не се и учудих, че тази година около 6 май се проведе Първия фолклорен танцов фестивал „Сакарско хоро се вие“. Участие взеха ансамбли от гр. Тополовград и гр. Елхово. Така се възвръщат традициите и се променя облика на малките градове. Младите все повече се интересуват от фолклора и това може само да ме радва 🙂
Главният храм в гр. Тополовград е църквата „Света Богородица“. Стенописите й са забележителен образец на съвременното българско православно изкуство, първите са изпълнени тогава от предстоятеля на храма свещеноиконом Яни Попхристов, а в 1975 – 1981 г. цялата е освежена и зографисана от художниците Ангел Малев от София и Тома Анев от Тополовград.
Градът на Царските орли. Царският орел е застрашен от изчезване вид в световен мащаб и няколко от двойките се намират в Сакар, като за тях се полагат специални грижи.
Все повече се откриват нови за района растителни видове. Всички знаем какво е дюля, но малцина знаят, че в Сакар тя се среща и в подивяло състояние, което е изключително рядко за България! Вкусовите качества и ароматът й са несравними с култивираните и наследници. И малко красота…диви орхидеи
И Росен /Dictamnus albus/.
А знаете ли, че някога в Тополовград са се отглеждали камили? Носели са товар до 300 кг и са живели 30-35 години.
Тук живее и последният жив камилар в България.
https://www.24chasa.bg/novini/article/6709977
Една от забележителностите в околието е действащия девически манастир „Света Троица“ близо до с. Устрем. Тръгвайки от град Тополовград, минавате през село Мрамор и след това има отбивка за манастира.
Църквата е построена през 1836 г. и е една от най-просторните манастирски църкви в България. Под нея се намира костница, до която се слиза по каменни стълби, има прекрасен двор с беседка за отдих и чешма с ледена вода. На около 500 м. върху хълма има пещера, където е имало скална църква, наречена „Вехтата църква”. По-късно е наречена „Каракольовата дупка“ и легендата е, че е служела за скривалище на Кара Кольо, Индже Войвода, Христо войвода и др.
Има пътека покрай реката, може да се разходите до нея и да разгледате околността от високо 🙂
Тук се прави и народен събор „Света троица“. Провежда се всяка година 50 дни след Великден. Повече може да научите тук:
Тази година ще се проведе на 26 май 2018 г.
Продължаваме разходката към село Маточина. Тук се намира крепостта Букелон, поне остатъци от нея. Доста е впечатляваща въпреки разрухата й. Разположена е върху неголям хълм над с.Маточина, лесно ще се ориентирате. От нея се вижда границата и не разчитайте на навигация, тук сте на турски оператор 🙂
Крепостта Букелон край с.Маточина, изоставена и впечатляваща.
В района се намира и скалната църква при село Михалич.
Тя е единствената в България с уникална триконхална форма, издълбана във варовикова скала и е паметник на културата.
Какво друго може да се види в района? Тръгваме в друга посока на Сакар планина. Археологическият обект Палеокастро – колосален храм на Слънцето. Намира се на северните склонове на Сакар планина между град Тополовград и село Хлябово. Пътеката започва след края на града, посока с. Хлябово. Свивате по черен път вдясно и там оставате колата. Маркировка – синьо-бяла има, тук -там 🙂 Вървите покрай къщите и като свършат завивате на ляво, като се минава през гора. След това се стига до началото на възвишението и там има маркировка. Всичко ще ви отнеме около час, с мотането 🙂 В самата крепост се издигат високи скали, които образуват на върховете си верига от зъбери, обърнати с едната си дълга страна към изток. Поради това цялата източна дължина на скалистата верига е изложена сутрин на лъчите на изгряващото слънце. По всички повърхности на тази страна са изработени над 150 дискове моделирани в скалите по хребета, т.нар „слънчеви дискове“,които реализират соларния култ у траките.
Гледката там е разкошна и е много подходящо за залез.
Хубаво е да слезете от долната страна на скалите, виждат се под друг ъгъл. На какво ви приличат?
Водопад Казанките.
Излизаме от черния път и тръгваме посока Вишеград (първата възможна отбивка вляво). Това е най-високият връх в Сакар планина, но за съжаление има военно поделение и не се разрешава достъп до него. Караме по асфалтов път и подминаваме вилната зона. Пак отляво ще видите кът за отдих Фислиева нива, където мой съгражданин със собствените си ръце, труд и средства изгради прекрасен оазис, където съвсем скоро ще има и чешма. Почвате да броите просеките на стълбовете и след третата такава се оглеждате за път отляво. Общо взето цял ден сте в една посока 🙂 Там оставате колата и продължавате пеша в посока водопад Казанките. Има разклонения и гоните ляво, като стигнете до една хранилка завивате вдясно, минавате покрай нея и водопада е там. Хубаво е да отидете рано напролет, защото тогава има най-много вода и може да го видите в пълния му чар.
Може да изстудите бира и да се полюбувате на квакането на жабите, множеството пеперуди и песента на птичките.
Продължаваме към село Хлябово. На територията на селото се намират най-голям брой запазени долмени, част от древен некропол разположен в землището. Долменът край село Хлябово, в района на Тополовград е най-запазеният в България! Лесно достъпен и доста внушителен!
Къде може да отседнете? В района има хижи и къщи за гости. Аз лично съм посещавала тези и силно препоръчвам.
Хотел-ресторант „Сакар“ https://www.facebook.com/hotelsakar.bg/?ref=gs&fref=gs&dti=166892287349211&hc_location=group
И къща за гости „Сакар планина“ https://www.facebook.com/sakarmountain/?ref=gs&fref=gs&dti=166892287349211&hc_location=group
Отделете няколко дни на Сакар планина, няма да съжалявате!
До радост!
5е