Богоявление /Йордановден/ е един от най-големите християнски празници. На този ден св. Йоан Кръстител е кръстил Божия син в река Йордан. Тук, в България се извършва ритуално хвърляне на кръста, като се твърди, че традицията води началото си от студените води на река Тунджа. Стотици танцуващи калоферци се хващат за ръце, за да прогонят заедно всички злини. Имах удоволствието да го изживея началото на 2017 г. Времето беше лошо и отново се очакваше арктическа зима. Събрахме се една готина група и потеглихме. Снегът ставаше все повече, но въпреки това в Калофер ни посрещна празнична обстановка. Намерихме „квартирата“ и решихме да поразгледаме къде ще се състои хвърлянето на кръста. За наше изненада се оказа в един канал, където нивото на водата беше да си измиеш краката, но малко по-късно бяха направили бент и водата започна да се покачва. Поразгледахме и следваща стъпка беше намирането на прилична кръчма…в повечето малки населени места те обикновено се намират на центъра. Влязохме и за късмет имаше все още маси. Скоро се събра солидна маса медии, видни личности и загряващи младежи за сутринта. Хапнахме, пийнахме и тръгнахме да снимаме снежен Калофер. Прибирайки се пийнахме и мълчано вино. Възхищавах се на хората, които цяла вечер ще са навън и ще чакат хорото. Имаше и тръгнали от София, Пловдив и други населени места. Богоявление в Калофер започва още от ранни зори. Нещо не се разбрахме за часа на ставане и отидохме на мостчето към 6 ч., където имаше около 40 фотографа и не можеше да минеш, като ли да снимаш. Намерихме познати и се залепихме за тях – буквално. Почна да се развиделява и чудото започна. Силно препоръчвам да се види този ритуал, като отбелязвам, че е доста по-различно от скачането за кръста на повечето места. Въоръжете се с търпение, защото лудницата е голяма. Ако искате да сте здрав и кален, може да се включите след като официалното хорото приключи, условието е да сте в носия/поне риза и пояс/.
Тази година отскочих до град Елин Пелин. Посрещна ни в носия кметът Ивайло Симеонов – образован и динамичен човек с ясна концепция за бъдещето на своя град. Организира и участва на всички събития и дава пример на младите. Празникът започна от 08:30 ч. в храма „Св. Николай Мирликийски Чудотворец“ с Божествена Света Литургия.
След това в 10:00 ч. тръгна Литийно шествие от храма до река Лесновска на Черния мост, където се проведе Велик Богоявленски Водосвет, мъжко хоро и хвърляне на Светия Кръст.
Мъжкото хоро в гр. Елин Пелин
Поверия за Йорданов ден
Ако на Йордановден времето е студено и сухо – годината ще бъде добра и плодородна.
Замръзне ли хвърленият във водата кръст, годината ще бъде здрава и плодовита.
Вярва се, че този, който е извадил кръста от водата, ще бъде здрав и щастлив.
Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае.
Мъжко хоро
Триста момци, мила мамо,
хоро вият днес в реката.
Тъпан бие силно тамо,
веят момци знамената.
Мъжки ризи вятър вее,
бели като сняг в Балкана.
Момци, мамо, песни пеят
за родина –люта рана.
Тунджа крехък лед сковава,
под води и кръста мръзне,
ала момък млад тогава
над глава го вдига бърже.
Та целува кръста, мамо,
на детенце го подава.
Да е здраво като камък
и да варди мъжка слава.
Стихотворение: Ивелина Радионова
До радост!
5е